ניהול-ועד-הבית

בכל בניין משותף חייב להיות ועד בית. ועד בית אחראי על הניהול של כל העניינים שקשורים לבניין, החל מתשלום חשבונות חשמל ומים, דרך תיקון תקלות בבניין כמו איטום הגג ועד להחלטות חשובות הנוגעות לכלל דיירי הבניין. ועד הבית אחראי, למשל, על תחזוקה של גינה או חצר השייכת לבניין, על תאורה תקינה, על פינוי המקלט והפיכתו למוגן, על חדר הפחים של הבניין, על ניקיון הבניין ועוד נושאים רבים. הכסף להוצאות ועד הבית נגבה מדיירי הבניין כולו, מידי חודש, על פי סכום שנקבע מראש. כאשר ישנן הוצאות חריגות, התשלום נגבה מדיירי הבניין בנפרד. ניהול ועד בית הוא עסק לא פשוט, ולא כל אחד מוכן, או מסוגל, לבצע אותו.

ועד הבית אחראי למעשה על כל תחום בעלי המקצוע בהיבט הבניין , הזמנת ניקיון, שירותי הדברה וריסוס, הרחקת יונים במידת הצורך, הזמנת אינסטלציה ואיתור נזילות – כאשר כל אלו הם יותר מידי לניהול של ועד בית מתנדב בבתים משותפים גדולים – כאן נכנסת לתמונה חברת אחזקה המנהלת עבורכם את ועד הבית.

מי אחראי על ניהול ועד בית?

בבניינים רבים, ישנו דייר אחד שמשמש כוועד הבית. ניהול ועד הבית מוטל עליו למשך תקופה. תקופת הכהונה של ועד הבית נקבעת על ידי כל דיירי הבניין. בדרך כלל מדובר על תקופה שבין חצי שנה לשנה, כאשר בתום התקופה עובר ניהול ועד הבית לידי דייר אחר. בבניינים מסוימים אין מתנדבים עבור ניהול ועד בית, או שמתגלעים חילוקי דעות חמורים בין השכנים. במצב כזה כדאי מאד לקחת חברה חיצונית העוסקת בניהול ועד בית. חברה חיצונית אמנם גובה סכום כסף נוסף מכל דייר עבור השירות, אך היא פתרון נוח לסכסוכי שכנים ולניהול נכון. במקום שטענות על ניהול ועד בית ייפלו על ראשו של השכן שבסך הכל התנדב לתפקיד, ויגרמו מריבות בין השכנים, מוטל כל התפקיד על חברה חיצונית, וכל טענה שהיא יכולה להיות מופנית אליהם. חברה של ניהול ועד בית גם מנוסה ומיומנת בניהול חשבונות וכל השאר יותר מאשר אדם פרטי, ובשל כך הניהול, בדרך כלל, טוב יותר ומסודר יותר. חברות לניהול ועד בית גם מאפשרות גבייה אוטומטית של דמי הועד באמצעות כרטיס אשראי או הוראת קבע, כך שאין בעיות של עיכוב תשלומים.

תוכנה של ניהול ועד בית

לבניינים שיש בהם ועד בית מתחלף מתוך השכנים עצמם, לעיתים קשה לנהל את ההוצאות וההכנסות של ועד הבית. ישנן הוצאות מרובות, שלא כולן נכללות תחת אותו חשבון, ישנן הוצאות חריגות, הוצאות ששייכות רק לחלק מן הדיירים ועוד. לשם כך, חברות רבות מציעות תוכנת מחשב מיוחדת המיועדת לניהול ועד בית. תוכנה של ניהול ועד בית מרכזת בצורה מסודרת את ההכנסות וההוצאות, ממיינת אותם לסוגים השונים, מציגה בצורה ברורה מי מהדיירים שילם ומי חייב כסף, ומכילה פונקציות נוספות המסייעות לתהליך של ניהול ועד בית.

ניהול ועד בית נכון

ועד הבית צריך להיות בקשר טוב עם שאר דיירי הבניין, ולדאוג בראש ובראשונה לרווחתם. באופן כזה יסמכו הדיירים על ועד הבית, ויסכימו לשלם את התשלום הנדרש מהם להוצאות התחזוקה של הבניין, ובמקרה הצורך, גם של הוצאות חריגות.